Pirmoji ponia Diana Nausėdienė kartu su Ukrainos pirmąja ponia Olena Zelenska trečiadienį priėmė šalių lyderių sutuoktinius ir partnerius Ukrainos centre.

Čia jiems pristatyta Lietuvos ir Ukrainos pirmųjų ponių iniciatyva praėjusių metų birželį duris atvėrusio centro įkūrimo istorija, veikla bei ateities perspektyvos. Viešnios ir svečiai taip pat išgirdo karo žiaurumų paliestų Ukrainos moterų ir vaikų pasakojimus.

„Šiandien esame garsaus Ukrainos dainiaus Taraso Ševčenkos vardu pavadintoje Vilniaus gatvėje tam, kad iš pirmų lūpų išgirstume apie ukrainiečių išgyvenamą tikrovę, jiems tekusius išbandymus ir traumas, patiriamas susidūrus su destrukcija ir kultūrine agresija. Tam, kad išgirstume autentišką balsą, kuris gina nepalaužiamą ukrainiečių laisvės troškimą, kartu pristato orų nacionalinį Ukrainos identitetą bei kalba apie kiekvieno žmogaus teisę gyventi laisvai ir laimingai. Jūsų apsilankymas čia ir stiprus bendražmogiškas šios vilties palaikymas yra be galo svarbus ir reikšmingas“, – sakė D. Nausėdienė.

Pirmosios ponios žodžiais, bendru sutarimu su O. Zelenska centras nuo pirmųjų dienų buvo kuriamas kaip stabili, tarptautiniam bendradarbiavimui atvira kultūrinė ir edukacinė erdvė, skirta Ukrainai ir jos tolesniam integravimuisi į Europos Sąjungą. Ši įstaiga yra humanistinės, holistinės erdvės pavyzdys, sukurta ne asimiliacijos, o daugiašalės ir daugiakultūrės integracijos pagrindais.

Pasak Lietuvos pirmosios ponios, Ukrainos centras per metus tapo saugiu prieglobsčiu tūkstančiams ukrainiečių, dedančių aktyvias pastangas siekiant prisidėti prie veiklos, Ukrainos pergalės, rengiantis savo Tėvynės atstatymui.

„Centre sužydėjo ir skleidžiasi tarptautinis solidarumas. Džiugina asmeninis, kartais labai unikalus įvairių šalių ambasadorių įsitraukimas tiek į oficialius renginius, tiek į savanorystę, įtraukiant net savo šeimos narius. Per ambasadas, diplomatus jungiame ne tik tarptautinės bendruomenės atstovus, bet ir kultūros institutus, įtraukiame į diskusijas akademinę bei politinę bendruomenes, Lietuvos diasporą užsienyje, tarptautinius fondus ir organizacijas“, – kalbėjo D. Nausėdienė.

Pirmosios ponios teigimu, apklausų duomenimis, 97 proc. ukrainiečių Lietuvoje mano, kad Lietuva juos priėmė gerai arba labai gerai. „Didžiuojuosi savo tauta, visų mūsų žmonių pastangomis padėti ukrainiečiams. Kartu mes siekiame ugdyti bendruomenių lyderius, kurie tampa demokratijos nešėjais ir vilties ambasadoriais. Tikime, jog ateityje jie bus tie žmonės, kurie, Ukrainai laimėjus karą, atstatys ir kurs europietišką, pagal laisvės ir demokratijos principus, teisės viršenybę gyvenančią visuomenę. Modernią, sėkmingą ir veržlią valstybę“, – pabrėžė pirmoji ponia.

Per 13 veiklos mėnesių Ukrainos centre, kuris įsteigtas bendradarbiaujant Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijai, Vytauto Didžiojo universitetui ir Ukrainos ambasadai Lietuvoje, apsilankė daugiau kaip 24 tūkst. žmonių, tarp jų – aukšto rango pareigūnai ir svečiai iš užsienio.

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos informacija ir nuotraukos / Eitvydas Kinaitis